Sdílení elektřiny zaujalo tisíce lidí, posílat přebytky má jít v září

Češi se už tři týdny hlásí ke sdílení elektřiny. Zájemci se mohou od 1. srpna registrovat u Elektroenergetického datového centra. EDC řeší drobné provozní záležitosti, nejčastěji nesprávně vyplnění formuláře a překlepy. Dodavatelské energetické společnosti již začaly v této souvislosti nabízet zákazníkům nové služby a asistenci. Pár týdnů potrvá, než v praxi dojde k aktivaci sdílení pro jednotlivá odběrná místa.

Elektroenergetické datové centrum (EDC) za tři týdny svého fungování přijalo více než 6 200 žádostí o registraci. Ta je prvním nutným krokem ke sdílení elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů v rámci rodiny nebo třeba obce.

„Průběžně řešíme drobné provozní nejasnosti jako u jiných obdobně náročných IT projektů. Žádné z nich však nemají přímou vazbu na fungování systému, ten běží,“ řekl MF DNES Petr Kusý, předseda představenstva EDC.

Nejvíce času podle něj zabírá řešení nesprávně vyplněných registračních formulářů, v nichž jsou překlepy nebo mezery navíc. „Ty se zobrazují jako chyba a musí se ručně napravovat. V drtivé většině případů jde o drobnosti, ale jejich odhalování je časově náročné,“ vysvětluje.

Zároveň se do systému podle Kusého přihlásilo již více než dva tisíce výroben elektrické energie, kterou budou sdílet.

Nejde o fyzické předávání elektřiny

Spuštění EDC se připravovalo několik měsíců. V červenci začala fungovat zákaznická infolinka (800 720 204) a pár dnů po spuštění přešlo centrum na nové webové stránky. „První srpnové týdny jsou pro nás testem, v reálném provozu ověřujeme teoretické nastavení systému. Infolinka funguje, máme velká čísla týkající se její dostupnosti i počtů vyřízených emailů a telefonátů,“ konstatuje Kusý.

Úspěšnou registraci provedl hned 1. srpna Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů ČR. Momentálně vyhlíží dokončení formalit spojených s registrací. Rozšiřoval totiž fotovoltaickou elektrárnu, jejíž elektřinu chce sdílet v rámci nejbližší rodiny. „Nyní čekám na instalaci chytrého měřidla a přidělení výrobního EAN,“ popsal Chalupa.

Jedná se o základní technické požadavky nutné pro sdílení. Jak výrobci, tak odběratelé musí mít instalované průběhové měření, které sleduje spotřebu elektřiny v 15minutových intervalech. Tento přístup je jednotný v celé Evropě a vychází z nejkratšího intervalu, v němž jsou chytrá měřidla schopná zaznamenat data o výrobě. Spotřeba vyrobené elektřiny v reálném čase není možná a 15minutové intervaly jsou tomu nejblíže, jak to současná technologie dovoluje.

Právě v patnáctiminutových intervalech musí docházet ke sdílení, kdy výrobce posílá elektřinu do sítě a odběratel spotřebovává. Takže elektřina vyrobená například minutu po dvanácté se musí spotřebovat do 12:14. Pokud k tomu nedojde, odchází produkce do sítě jako přebytek. Naopak v případě, že výrobna zrovna žádnou elektřinu nevyprodukuje, není co sdílet. Nejedná se o však o fyzické předávání elektřiny, ale pouze o možnost přeúčtovat přebytky na jiné odběrné místo.

Bytové domy s vlastní fotovoltaickou elektrárnou mohly jako první sdílet elektřinu již od loňského ledna v dočasném režimu. Nejpozději do 31. prosince letošního roku se však musí zaregistrovat v novém systému, jinak o možnost sdílení přijdou. Ostatní zájemci se nyní do systému hlásí s tím, že skutečné sdílení v rámci sítě by se mělo rozběhnout v průběhu září.

Dodavatelé nabízejí registraci

Na nové možnosti, které přináší sdílení, zareagovali už dodavatelé elektřiny. Společnost E.ON pomáhala klientům s instalací fotovoltaických elektráren na bytové domy a následně se sdílením elektrické energie mezi nájemníky. Vyvinula i kalkulačku, která zájemcům spočítá, zda je pro ně sdílení v bytovém domě vůbec vhodné.

Od pondělí si mohou klienti E.ON na webu společnosti vybrat způsob sdílení, o který mají zájem. „Vyplní jednoduchý formulář, na jehož základě se s ním spojíme a vše začneme řešit,“ potvrdil mluvčí Roman Šperňák.

Společnost PRE, na jejímž distribučním území sdílí elektřinu asi dvacet bytových domů, eviduje od zahájení činnosti Elektroenergetického datového centra ohledně sdílení první desítky dotazů. „Jsme plně připraveni na všech úrovních – od informačních systémů pro zpracování dat a fakturaci až po specializovanou pracovní skupinu pro obsluhu zákazníků zapojených do sdílení,“ řekl mluvčí Karel Hanzelka. Společnost PREdistribuce je prý také připravena vybavovat potřebná odběrná místa elektroměry s průběhovým měřením.

MND Energie se u Elektroenergetického centra již zaregistrovala. „Registrovali jsme se jako obchodník (dodavatel) do portálu, abychom mohli poskytovat službu registrace u EDC i našim zákazníkům, kteří se budou chtít do sdílení zapojit,“ uvedl pro MF DNES Jan Sýkora, ředitel marketingu a komunikace MND Energie.

„Při zajišťování komunikace s EDC za zákazníka energetický zákon vyžaduje, abychom se zájemcem uzavřeli smlouvu o předávání údajů,“ dodal.

„K odběrnému místu zapojenému do sdílení se také bude vázat mírně upravená podoba faktury, kde zákazník přehledně uvidí, jaké množství elektřiny odebral od obchodníka a jaké získal v rámci sdílení elektřiny,“ upozornil Sýkora.

I ČEZ Prodej nabízí zákazníkům, kteří se chtějí zapojit do sdílení ve skupině do jedenácti subjektů, kompletní vyřízení registrace v EDC. „Zákazník jednoduše vyplní potřebné údaje přes Aplikaci MŮJ ČEZ. Podmínkou pro zahájení sdílení je rovněž to, aby všichni členové skupiny měli instalovaný elektroměr s průběhovým měřením,“ vysvětlila mluvčí ČEZ Alice Horáková.

„ČEZ Distribuce je připravena a bude výměny elektroměrů z důvodu zapojení do sdílení realizovat tak, aby elektroměr osadili v nejkratším možném čase,“ dodává.

Komunitní energetika pro obce

V případě, že elektřinu z jednoho zdroje chce sdílet více než jedenáct subjektů, vznikne energetické společenství, v němž může být až tisíc členů. Jedním z nich je i Enerkom Opavsko. Mezi jeho konkrétní cíle patří instalace obnovitelných zdrojů na jeho území ve výši 1 kWp (jednotka kilowatt-peak udává výkon nejvyšší výkon solární elektrárny, pozn. red.) na jednoho občana, tedy 60 až 120 MWp. Díky tomu chce nabídnout pro své členy elektřinu levnější o 25 procent.

Enerkom Opavsko s registrací nicméně nespěchá. „Nejsme sprinteři. Spíše vyhodnocujeme, co poslední vyhlášky o sdílení přinesly. Navíc musíme dělat úpravy ve stanovách našeho Enerkomu a až pak zažádáme o registraci,“ sdělil MF DNES Jiří Krist, statutární zástupce spolku MAS Opavsko.

Důvodem je vyjednávaná spolupráce Enerkomu s dopravním podnikem v Opavě, který má zájem o stabilní dodávky elektřiny za nízké ceny. Pokud by přepravce takového partnera našel, hodlá do budoucna plně elektrifikovat svůj vozový park.

Podle Krista může být sdílení elektřiny v českém prostředí hlavně zpočátku náročné, protože se hodně zakládá na altruismu. „Není to o výdělku – jako že já vydělám a sousedovi ať chcípne koza. Je to přesný opak. Já trošku vydělám, ty trošku ušetříš a vzájemně na tom budeme oba líp,“ dodává.

„Vypadalo to krásně, když nám tuto podstatu vysvětlovali v roce 2021 Belgičané, které jsme k nám pozvali. To teda bude u nás dílo, říkali jsme si tehdy,“ vzpomíná na návštěvu zástupců fungující energetické komunity.

Všechny obnovitelné zdroje

Podle šéfa Enerkomu Opavsko hraje v případě sdílení v rámci komunity roli sociální koncept. Jako když se na vesnici někomu urodí více brambor, které za přijatelnou cenu může prodat sousedovi. Podobně to může fungovat i u fotovoltaiky.

“Přijde technik a majiteli řekne, kolik panelů potřebuje pro jeho spotřebu tří kilowattů. A zase to je to naše češství. ‚To je málo, tři, já bych chtěl aspoň pět.‘ No a skončí to na sedmi nebo na deseti, protože pro deset je výhodná dotace. Majitel má najednou v panelech na střeše 10 kilowattů a v červenci neví, co s tím. Tyto přebytky pak může sdílet se sousedkou, které je 75 a která na střeše žádné panely mít již nebude,“ popsal Krist.

Enerkom Opavsko navíc nespoléhá pouze na fotovoltaické elektrárny. Ve svém portfoliu má již bioplynku s výkonem 800 kW a jednu vodní elektrárnu, přičemž by rád získal další. Pokračuje také v projektu větrné elektrárny, která by v budoucnu měla stát na území jedné z členských obcí.

Podle Krista anketa již proběhla a dvě třetiny obyvatel souhlasily. Mělo by jít o velkou elektrárnu, která v Česku zatím nestojí. Pokud půjde všechno podle plánu, v prvním pololetí roku 2026 by se měl začít lít beton.

„Levnější proud pak chceme nabídnout Opavě, v Bruntále, ale i dalším z našeho spolku. I jednotliví členové, kteří mají něco jiného než fotovoltaiku, jsou velice důležití. Dobře fungující komunita je pestrá komunita. Jakmile je tam pestrost, tak si lidi mají navzájem co nabídnout,“ říká Krist.

Zdroj: idnes.cz, 21.8.2024, Dáša Hyklová