Aktuálně EDC čeká příprava implementace legislativních nařízení, která byla přijata v rámci novely Energetického zákona č. 458/2000 Sb., známé jako LEX OZE III. Ta zavádí definici nový pojmů, z nichž pro EDC jsou stěžejní tři následující:
Akumulace, která je definována tak, že umožňuje ukládání elektřiny k odložení spotřeby elektřiny na pozdější okamžik, než byla vyrobena, nebo přeměnu elektřiny na takovou formu energie, kterou lze ukládat, ukládání takové energie, a následnou zpětnou přeměnu takové energie na elektřinu v jednom předávacím místě.
Flexibilita, která je definována, jako schopnost přizpůsobit svoji výrobu nebo spotřebu okamžitým potřebám celé sítě nebo trhu s elektřinou. Jedná se tedy o to, že provozovatel zařízení, které je schopné na požádání měnit svůj výkon, nabídne tuto možnost druhé straně, která potřebuje optimalizovat své portfolio výroby či spotřeby. Dochází tím ke stabilizaci sítě (frekvence, napětí).
EDC tak podobně jako v případě sdílení vybuduje platformu, kterou budou moci využívat zákazníci, kteří budou chtít nabídnout služby buď v oblasti akumulace či řízení flexibility v síti.
S tím souvisí třetí pojem Agregátor flexibility. Poskytovatel této služby má za úkol shromáždit a efektivně koordinovat flexibilitu od malých výrobců elektřiny, kteří by jinak nemohli na energetický trh vstoupit. Energetický trh má totiž minimální požadavky na velikost daného zdroje, což s sebou nese právě nutnost agregace.
Agregátor se tedy stará o technické zapojení zdrojů, smluvní záležitosti a také o vzdálené řízení jednotlivých zdrojů. Bez dat, která bude agregátor využívat a která mu bude poskytovat EDC to samozřejmě nepůjde. Jde tedy o sledování a optimalizaci dostupné flexibility v reálném čase na energetickém trhu. Tím je umožněna efektivní aktivace zdrojů v nejvhodnějších okamžicích.