Sdílení elektřiny

Reálný start sdílení elektřiny v rámci komunitní energetiky umožnilo Elektroenergetické datové centrum (EDC) spuštěním první fáze svých služeb – tzv. dočasného řešení – 1. srpna 2024. Od tohoto data se mohou žadatelé registrovat u EDC, což je nezbytnou podmínkou pro zahájení sdílení elektřiny.

Sdílení elektřiny je základem komunitní energetiky. Ta představuje model výroby a spotřeby energie, kde místní komunity vlastní, provozují nebo mají podíl na energetických zařízeních, jako jsou solární panely, větrné turbíny nebo bioplynové stanice. Tento model umožňuje obyvatelům a místním organizacím aktivně se podílet na výrobě čisté energie, snižovat své energetické náklady i uhlíkovou stopu, a naopak zvyšovat energetickou soběstačnost. Komunitní energetika také podporuje lokální ekonomiku a posiluje sociální soudržnost tím, že zapojuje komunitu do rozhodovacích procesů a zajišťuje, že zisky z výroby energie zůstávají v místním prostředí.

Do české legislativy zavádí komunitní energetiku novela energetického zákona, tzv. Lex OZE II, která nabyla účinnosti dne 1. 1. 2024.

Sdílení elektřiny je možné po celé České republice bez ohledu na distribuční oblast, úroveň napětí, dodavatele energie či kategorii zákazníka. Zapojené lokality nemusí být registrovány pod stejným zákazníkem nebo subjektem.

Pravidla sdílení

  • Elektřinu lze sdílet pouze ve stejný moment (čtvrthodinu), ve kterém byla vyrobena. Vyrobenou elektřinu nelze v rámci sdílení využít později např. večer, nebo jiný den.
  • Sdílení je účetní operace. Sdílení elektřiny neznamená její reálnou přepravu z jednoho místa do druhého. O množství nasdílené elektřiny se pouze upraví (poníží) faktura za elektřinu u dodavatele.
  • Všichni účastníci sdílení musí mít nainstalovaný elektroměr, který umožňuje elektřinu měřit průběhově, tedy po jednotlivých čtvrthodinových intervalech. Místo, kde je instalovaná výrobna, již má průběhové měření většinou nainstalováno. U místa, kam se bude sdílet, musí příslušný distributor provést instalaci průběhového měření bezplatně.

Účastníci sdílení

Sdílet elektřinu je možné buď v jednodušším režimu aktivního zákazníka, nebo v rámci energetického společenství.

  • Aktivní zákazník je jednotlivec nebo skupina až jedenácti předávacích míst, které společně vyrábějí elektřinu, například z fotovoltaických panelů, a sdílejí ji mezi sebou. Mohou využívat vyrobenou elektřinu po celé České republice bez ohledu na místo výroby. Tento model umožňuje například využívat elektřinu vyrobenou na chatě i v městském bytě. Proto, abyste se stali aktivním zákazníkem, je třeba se zaregistrovat u EDC, což je jednoduchý a bezplatný proces. K registraci potřebujete znát EAN kódy vašich odběrných míst a mít vlastní zdroj elektřiny, například fotovoltaické panely.
  • Energetické společenství může na rozdíl od aktivního zákazníka zahrnovat větší počet členů a mít složitější strukturu. Jde o neziskové právnické osoby ve formě spolků, družstev nebo jiných korporací. Společenství také často zahrnuje širší spektrum činností, jako je investice do energetické infrastruktury a poskytování energetických služeb. Tento model podporuje lokální ekonomiku a zvyšuje energetickou soběstačnost komunity. Oproti aktivnímu zákazníkovi se musí zaregistrovat nejen u EDC, ale také u Energetického regulačního úřadu.

Aktivní zákazníci a energetická společenství se mohou sdružovat do skupiny sdílení. Podle přechodných ustanovení novely energetického zákona Lex OZE II může skupina sdílení do doby, než bude spuštěno tzv. finální řešení EDC, zahrnovat nejvýše 1 000 předávacích / odběrných míst nebo výroben elektřiny. Toto platí na souvislém území správních obvodů nejvýše tří obcí s rozšířenou působností nebo na území hlavního města Prahy.

Přínosy sdílení elektřiny pro budoucí energetiku

  • Podporuje vznik energetických komunit, kde si občané a firmy mohou sami vyrábět a sdílet elektřinu. To snižuje energetickou závislost jednotlivých komunit, posiluje místní ekonomiky a přispívá k udržitelnosti.
  • Je klíčovým nástrojem pro integraci obnovitelných zdrojů do energetického mixu. Umožňuje efektivní využití čisté energie pro elektrifikaci dopravy, průmyslu a dalších sektorů, čímž přispívá k dosažení klimatických cílů.
  • Umožňuje optimalizovat využití obnovitelných zdrojů energie, jako jsou solární a větrné elektrárny. Formou sdílení lze přebytečnou energii z oblastí s vysokou produkcí přenést do oblastí s vyšší poptávkou a zajistit tak stabilní dodávky energie.
  • Poskytuje vyšší odolnost proti výpadkům a poruchám, protože problémy v jedné části sítě mohou být kompenzovány energií z jiných lokalit.

FAQ

Obecné informace

Elektřinu, kterou vyrobím mohu poskytnout (sdílet) ve stejný moment do jiného odběrného místa na jiné adrese.

Např. výrobna je instalovaná na rodinném domě v Plzni a vyrobenou elektřinu mohu sdílet do bytu, který se nachází v Praze.

Sdílenou elektřinu nelze využít později (např. večer, o víkendu, nebo v zimním období).

V případě sdílení zákazníka či výrobce elektřiny lze vyrobenou elektřinu sdílet po celém území České republiky, v případě sdílení v rámci energetických společenství je pak území omezeno na souvislé území maximálně 3 obcí s rozšířenou působností nebo území hlavního města Prahy. Dále je legislativně omezen maximální počet míst zahrnutých do jedné skupiny sdílení. Nelze sdílet přes hranice, do jiného státu.

Základní pojmy sdílení

Výrobna musí být kompletně v provozu s povolením dodávat vyrobené přetoky do distribuční sítě a využívat výrobní EAN.

  • Výrobna musí být kompletně připojena a být v provozu (musí proběhnout UTP/PPP)
  • Výrobna musí mít povoleno dodávat do sítě vyrobené přetoky, musí mít rezervovaný výkon větší než 0 kW.
  • Zákazník musí využívat svůj výrobní EAN (tzn. Uzavřenou smlouvu na výkup přebytků/nebo jiný typ smlouvy s obchodníkem s elektřinou)

Místo musí být připraveno na osazení průběhového elektroměru, který je zpravidla větší než klasický.

Přesné připojovací/technické podmínky Vám sdělí Váš distributor. Nejčastěji jde o společnost ČEZ Distribuce, a.s., EG.D, a.s. nebo PREdistribuce, a.s. a připojovací podmínky najdete na jejich webových stránkách.

Chci sdílet

Od 1. srpna 2024 mohou zájemci o sdílení činit úkony ve vztahu k Elektroenergetickému datovému centru, a.s.  Od tohoto data je možné podávat žádosti o sdílení. Před podáním žádosti o sdílení je však nejprve nutné uzavřít s EDC smlouvu o přístupu do informačního systému EDC.

Před registrací do EDC a podáním žádosti o sdílení, je vhodné podniknout některé přípravné kroky, např:

  • domluvit se s ostatními účastníky a naplánovat budoucí skupinu sdílení
  • určit si správce, který se bude o Vaši skupinu starat
  • rozmyslet se, kdo, komu a jaké množství elektřiny nasdílí (tzv. alokační klíč)
  • zvážit formu domluvy o pravidlech Vaší skupiny (zda Vám stačí ústní, nebo spolu vše sepíšete)
  • stanovit si formu náhrady, za kterou si budete elektřinu mezi sebou sdílet (bezúplatně, za jakou cenu, …)

Dále doporučujeme zkontrolovat, zda výrobna splňuje všechny parametry pro budoucí sdílení – především povolení dodávat přetoky.

U místa, kam plánujete vyrobenou elektřinu nasdílet ověřte u příslušného distributora, jaké stanovil podmínky pro výměnu elektroměru za průběhový.

Přechod ze stávající formy sdílení (tzv. sdílení v bytových domech)

Zákazníci, kteří se již účastní této formy sdílení, musí provést novou registraci do 31. 12. 2024. Převod na novou formu sdílení neproběhne automaticky.

Všichni zákazníci zapojení do stávajícího sdílení se musí domluvit, s jakými parametry pokračovat a zvolit si správce skupiny, který bude veškerou administravu dále řešit. Především doporučujeme aktualizovat alokační klíč – tedy rozdělení podílu vyrobené elektřiny jednotlivým odběrným místům.

Následovat bude uzavření Smlouvy o přístupu, založení skupiny sdílení a jejích aktuálních parametrů.

Co spolu nevyřešíme

Dotazy týkající se ceny elektřiny, virtuální baterie, podmínek a platnosti Smlouvy o sdružených službách dodávky elektřiny/Smlouvy o výkupu, spolu bohužel nevyřešíme. Obraťte se na Vašeho obchodníka, společnost, se kterou máte uzavřenou smlouvu na dodávku nebo společnost, se kterou máte uzavřenou smlouvu na výkup elektřiny z Vaší výrobny.

Otázky týkající se technických podmínek Vašeho připojení, povolení dodávat přetoky, navýšení rezervovaného či instalovaného výkonu Vaší výrobny a podmínek pro výměnu elektroměru, stejně jako pravidla pro úpravu odběrného místa a termíny pro výměnu Vašeho elektroměru, bohužel nejsme schopni vyřešit. V těchto záležitostech se prosím obraťte přímo na Vašeho distributora.

Kontakty na nejčastější provozovatele distribučních sítí:

ČEZ Distribuce, a. s.
www.cezdistribuce.cz
info@cezdistribuce.cz
800 850 860

EG.D, a.s.
www.egd.cz
info@egd.cz
800 22 55 77

PREdistribuce, a.s.
www.predistribuce.cz
info@predistribuce.cz
800 550 055

Legislativa

Legislativní rámec, kterým se upravují pravidla pro sdílení elektřiny je komplexní a zahrnuje řadu evropských a národních právních předpisů. Níže jsou uvedeny hlavní legislativní normy, které regulují práva a povinnosti účastníků trhu při sdílení elektřiny České republice:

Zákon č. 458/2000 Sb., o podmínkách podnikání a výkonu státní správy v energetických odvětvích (energetický zákon)

Energetický zákon (EZ) z pohledu sdílení elektřiny stanovuje podmínky pro vytváření SSE jako např.:

  • Kteří účastníci trhu mají právo mezi sebou sdílet elektřinu
  • Kolik předávacích míst může být zapojeno v rámci jedné SSE
  • Jaké měření elektřiny se používá v případě sdílení elektřiny

Dále EZ stanovuje práva a povinnosti dotčených účastníků trhu, které se vztahují ke sdílení elektřiny, jako jsou zákazníci, výrobci, obchodníci, společenství, OTE, PPS, PDS a EDC. V neposlední řadě EZ stanovuje podmínky, od kterých se pak odvíjí počátek pro zahájení aktivit ve vztahu k zahájení sdílení elektřiny.

Vyhláška č. 408/2015 Sb. o Pravidlech trhu s elektřinou

Tato vyhláška z pohledu sdílení elektřiny stanovuje

  • podmínky registrace, změně registrace a ukončování registrace odběrných míst a výroben v informačním systému elektroenergetického datového centra (dále IS EDC)
  • podmínky a algoritmus pro výpočet nasdílené elektřiny
  • činnosti dotčených účastníků trhu

Vyhláška č. 359/2020 Sb. o měření elektřiny

Tato vyhláška z pohledu sdílení elektřiny stanovuje požadavky na typy měření u odběrných míst a výroben, které jsou zapojeny do sdílení elektřiny a obsahuje také podmínky pro předložení žádosti provozovateli distribuční soustavy o instalaci měření do odběrných míst, která budou zapojena do sdílení elektřiny.

Řád datového centra

Řád datového centra stanovuje zejména:

  • podmínky přístupu externích uživatelů do IS EDC
  • postup pro vytvoření a správy účtu externích uživatelů v IS EDC
  • způsoby komunikace externích uživatelů s EDC
  • postup registrace, změny registrace a ukončení registrace odběrných míst a výroben do SSE v IS EDC
  • postup pro získání údajů oprávněných účastníků trhu o nasdílené elektřině od EDC
  • postup pro předkládání žádostí o reklamaci

Videonávody & dokumenty ke stažení

Příklad sdílení sám sobě v jednom OM

Příklad sdílení sám sobě v jednom OM

Metodika výpočtu sdílení

Metodika výpočtu sdílení

Příklad sdílení elektřiny v rámci obce

Příklad sdílení elektřiny v rámci obce

Příklad sdílení sám sobě z chalupy do bytu

Příklad sdílení sám sobě z chalupy do bytu

Příklad Sdílení v bytovém domě

Příklad Sdílení v bytovém domě